Czym jest implant?

Implant jest tytanowym elementem w kształcie korzenia zęba, który jest wszczepiana bezpośrednio w kość szczęki lub żuchwy. Stanowi fundament dla nowego zęba, zupełnie jak naturalny korzeń. Największą zaletą implantów jest to że cały czas pozostają niewidoczne i jako jedyne w realny sposób przywracają wygląd i funkcje prawdziwych zębów. Same implanty są wykonane z czystego tytanu, który jest jedynym materiałem biokompatybilnym (czyli niewywołującym reakcji uczuleniowych w organizmie) i jednocześnie niezwykle wytrzymałym, niepoddającym się ogromnym obciążeniom wytwarzanym w jamie ustnej podczas np. żucia pokarmu.

 

Dlaczego warto stosować implanty?

Po utracie zęba, zachodzą negatywne zmiany nie tylko w naszym wyglądzie ale również takie, które dalej prowadzą do szeregu zmian wpływających na nasze zdrowie a tym samym samopoczucie. Uzupełnienie braku zęba niezwłocznie po jego utracie przeciwdziała daleko idącym konsekwencjom, takim jak:

– Zanik kości, który najintensywniej przebiega w pierwszym roku po usunięciu zęba.

– Przesunięcia i rozchwianie zębów.

– Obniżenie poziomu dziąseł przy zębach w najbliższym sąsiedztwie utraconego zęba, powodując ich wrażliwość.

– Zaburzenia płaszczyzny zgryzu w wyniku przemieszczenia się zębów.

– Nieprawidłowa praca stawu skroniowo-żuchwowego często objawiająca się dolegliwościami bólowymi.

– Dysfunkcje okluzyjne powodujące napięcia mięśniowe i nadmierne ścieranie pozostałych zębów.

– Problemy z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmów.

 

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu?

Wszczepienie przeprowadzane jest na jednej wizycie w znieczuleniu miejscowym i jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym. Implanty umożliwiają odbudowę niemalże każdego utraconego zęba. Leczenie implantologiczne jest procesem bezpiecznym i przewidywalnym, który się składa z niżej opisanych etapów.

 

1. Planowanie

Jest to najważniejsza część procesu leczenia implantologicznego, podczas którego są przeprowadzane badania kliniczne oraz analiza badań dodatkowe (zdjęcia pantomograficzne, tomografia). Sprawdzamy stan ogólny jamy ustnej i ogólny stan zdrowia pacjenta i na tej podstawie kwalifikujemy pacjenta do zabiegu. Ustalamy idealną pozycję implanta, wyglądu przyszłej korony ostatecznej, korony tymczasowej oraz określamy czas leczenia i jego koszty.

2. Wszczepienie implantu

Implant wprowadzamy w idealnie wyznaczone miejsce tak aby zintegrował się z kością i funkcjonował przez wiele lat. Jeżeli implant znajduje się w widocznym miejscu, na tej samej wizycie wykonujemy uzupełnienie tymczasowe w celu zachowania estetyki podczas procesu gojenia, który trwa  ok 2-3 miesiące. Po tym etapie pacjent otrzymuje instrukcję postępowania po zabiegowego oraz utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Po 7-10 dniach od implantacji usunięte zostają szwy zabezpieczające ranę.

3. Odsłonięcie implantu

Gdy proces gojenia jest skończony (ok 2-3 miesiące), następuje odsłonięcie implantu. Ten etap wykonywany jest w znieczuleniu i polega na założenie śruby gojącej która kształtuje dziąsło tak, aby wyglądało ono naturalnie wokół przyszłej pracy protetycznej na implancie. Proces kształtowania dziąsła trwa 2-3 tygodnie.

4. Przygotowanie pracy protetycznej

Pobieramy wyciski a technik na ich podstawie wykonuje idealnie dopasowaną oraz estetyczną pracę uzupełniającą. Prace protetyczne dobieramy indywidualnie w zależności od przypadku. Mogą to być korony, mosty lub protezy.

5. Zamocowanie pracy protetycznej

Po ok 1-2 tyg. otrzymujemy z laboratorium gotową pracę protetyczną ,która mocujemy na implancie. Jest to ostatni etap pracy na której pacjent otrzymuje instrukcję postępowania po zabiegowego oraz utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Odbudowa poekstrakcyjna

Czasem zdarza się, że pomimo leczenia nie udaje się zachować własnych zębów. Pojawia się wówczas konieczność ich usunięcia i widmo używania niewygodnych protez. Na tym etapie należy reagować natychmiast. Nieważne czy w planie jest implantacja czy leczenie tradycyjne – zawsze staramy się zapobiegać zanikowi kości. Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zębów aplikujemy najwyższej jakości materiał kościo-zastępczy do pustego zębodołu. Kość goi się dzięki temu pod pełną kontrolą i w przyszłości jest idealna do dalszych etapów leczenia – w szczególności do wprowadzenia implantów.

 

Implantacja natychmiastowa

Jest to metoda polegająca na wszczepieniu implanta bezpośrednio po usunięciu zęba. Jest to najlepszy sposób implantacji, gdyż skraca czas oczekiwania na odbudowę protetyczną i zabezpiecza kość przed zanikami, która jest od początku stymulowana do przyjmowania obciążeń a dziąsło wygląda ładnie i naturalnie.

Zapraszamy Państwa na konsultacje implantologiczne prowadzone przez lek. dent. Annę Czarnecką.